Mega Nitrometer 

Mega Nitrometer cihazı kutu içeriğinde; kalibrayon metalleri (demir ve alüminyum olmak üzere 2 adet), ölçüm propları, garanti belgesi ve bir adet Mega Nitrometer boya ölçüm cihazı şeklinde gelmektedir. Sonraki aşamada cihaza 2 adet kalem pil (Duracell olmasında fayda var.) takmanız ve kalibrasyon ayarlarını kontrol ederek araç üzerinde ölçüm etabına geçebilirsiniz. Pili taktıktan sonra kutu içerisinde ki parlak yüzeyli olan kalibrasyon metali (DEMİR'dir.) bunun üzerine cihazı temas ettirdiğiniz de(FE) değerini ekranda görürsünüz. Mat olan yüzey ise (ALÜMİNYUM'dur.) bu yüzeye temas ettidiğinizde ise (NFE) değerini görürsünüz. Cihaza pili taktıktan sonra ve kalibrasyon ayarı yaparken demir ve alüminyum yüzeyelere temas durumunda ekran da "0" değeri yerine farklı bir değer alırsanız orta tuşa basarak ve "BİP" sesini duyduğunuzda elinizi çekebilirsiniz. Bunu her iki yüzeyde yapıp ekranda "0" değerini alıyorsanız, cihazın kalibrayon ayarları doğru yapılmış demektir. Kutu içeriğinde gelen birbirinden farklı değerlere sahip olan ölçüm propları ilede cihazı farklı micron değerlerinde test ederek cihazın ölçüm hassasiyetini de bizzat görmüş olacaksınız.

Almış olduğunuz ölçümleri yorumlamadan önce şunları bilmenizde ve uygulamanızda fayda var:

  1. Genelde araçların ve markaların fabrika çıkış boya kalınlığı farklıdır.
  2. Ölçüm yapacağınız aracın orijinal boya kalınlığını öğrenmek için aracın boya olmadığından emin olduğunuz bir bölümünden ölçüm değeri baz alarak diğer ölçüm bölgelerine geçiniz.
  3. Yaptığınız ölçümleri oval kısımlar yerine düz kesimlerden yapınız.

Cem DT-156 Boya Ölçüm Cihazı

Cem DT-156 oto kaporta boya ölçüm cihazı 4 adet ince kalem pil ile çalişmaktadır.

Pilleri taktıktan sonra kalibrasyon ayarlarını cihazın sensörünü metal ve alüminyum demir parçalarının üstüne dokundurarak isteğiniz doğrultusunda yapınız.

Cihazın çalıştığından emin olmak için gönderdiğimiz örnek boya kalınlığını temsil eden ve kalınlıkları üstünde yazan plastik kesitleri ölçünüz. 

Yapmış olduğunuz ölçümler oto kaporta boya ölçüm cihazının LCD ekranında görüntülenecektir. 

Almış olduğunuz ölçümleri yorumlamadan önce şunları bilmenizde ve uygulamanızda fayda var:

  1. Genelde araçların ve markaların fabrika çıkış boya kalınlığı farklıdır.
  2. Ölçüm yapacağınız aracın orijinal boya kalınlığını öğrenmek için aracın boya olmadığından emin olduğunuz bir bölümünden veya sıfır bir araçtan ölçüm yapınız.
  3. Yaptığınız ölçümleri oval kısımlar yerine düz kesimlerden yapınız.
  4. Paket içeriğinde gelen metallerden; parlak olan metal, mat olan ise alüminyumdur.